BLOG

POKONAJ LĘK PRZED ZMIANĄ PRACY – 3 PROSTE STRATEGIE.

16 października, 2024

Lęk przed zmianą pracy często wynika z obawy przed nieznanym i brakiem kontroli nad nową sytuacją. Może pojawiać się strach przed porażką, wtedy sobie myślisz:
„Co, jeśli nie dam rady?”
„Co zrobię jeśli nowa praca okaże się gorsza?”
„A jak się nie uda?
Z drugiej strony, możemy bać się utraty stabilności – obecna praca, choć niesatysfakcjonująca, w pewien sposób daje poczucie bezpieczeństwa, bo wiemy na czym stoimy.
Dodatkowo, osoby, które mają niską samoocenę, często wątpią w swoje umiejętności i boją się, że nie spełnią oczekiwań nowego pracodawcy.
Lęk może wiązać się również z przeszłymi doświadczeniami, tym bardziej jeśli ktoś doświadczył porażki lub trudności w poprzednich zmianach, trudniej wówczas zmobilizować się do kolejnej zmiany.

Każda zmiana to stres, ale czy wiesz, że lęk przed zmianą jest całkowicie normalny?
Ważne, by nauczyć się go oswajać i nie pozwalać, by Cię zatrzymał.
Oto 3 proste strategie, które możesz wdrożyć już dziś:

  1. ROZBIJ LĘK NA MNIEJSZE KROKI.
  2. ZAMIEŃ NEGATYWNE MYŚLI NA POZYTYWNE.
  3. ZNAJDŹ WSPARCIE.

 

  1. ROZBIJ LĘK NA MNIEJSZE KROKI.

Zmiana pracy to duże przedsięwzięcie, które może budzić lęk.
Jeżeli proces zmiany podzielisz na mniejsze etapy, stanie się on dla Ciebie bardziej przystępny i mniej stresujący. Zamiast myśleć o całości, skup się na pojedynczych zadaniach np. w jeden dzień przeglądasz oferty pracy, w innym dniu aktualizujesz CV, innego dnia uzupełniasz swoje umiejętności.
Zrób sobie plan działania i rozpisz go na mniejsze kroki, które pozwolą Ci  stopniowo oswajać się z nową sytuacją, zmniejszy to Twój lęk przed tym, co może się wydarzyć. Zamiast koncentrować się na strachu przed przyszłością, skoncentruj się na tym, co możesz zrobić dziś.

Plan działania rozpisany na mniejsze kroki, da Ci poczucie kontroli sytuacji oraz sprawczości. Każdy mały sukces buduje Twoją pewność siebie oraz wzmacnia wiarę w siebie i w to, że możesz nie tylko  podjąć decyzję o zmianie pracy ale również kroki do jej zmiany.
Podzielenie procesu zmiany na mniejsze etapy będzie mniej przytłaczający, a Ty poczujesz się bardziej przygotowana/y i pewna/y siebie. Można to porównać do budowania mostu – krok po kroku – co ostatecznie zaprowadzi Cię do nowej, lepszej kariery.

2. ZAMIEŃ NEGATYWNE MYŚLI NA POZYTYWNE.

Zmiana negatywnych myśli na pozytywne to potężne narzędzie, które może znacząco wpłynąć na Twoje podejście do zmiany pracy. Zamiast myśleć:  „Co, jeśli mi się nie uda?”, pomyśl: „A co, jeśli ta zmiana przyniesie mi satysfakcję i rozwój?”.

Oto, co możesz zyskać, decydując się na pozytywne myślenie, nawet w trudnych chwilach:
zwiększysz pewność siebie – pozytywne myślenie pomaga budować wiarę w siebie i swoje umiejętności. Kiedy koncentrujesz się na swoich możliwościach, a nie tylko na przeszkodach, czujesz się bardziej kompetentna/y i gotowa/y do działania.
lepiej poradzisz sobie ze stresem – zmiana myślenia pozwoli Ci spojrzeć na trudności z innej perspektywy. Zamiast skupiać się na negatywnych konsekwencjach, możesz dostrzegać naukę, jaką niesie każda sytuacja, co pomaga w radzeniu sobie z lękiem.
tworzenie pozytywnej energii – kiedy myślisz pozytywnie, przyciągasz pozytywne doświadczenia. Twoje nastawienie wpływa na to, jak inni Cię postrzegają, co może prowadzić do lepszych relacji
w pracy oraz bardziej satysfakcjonujących możliwości zawodowych.

Negatywne myśli mogą tworzyć pułapkę, w której lęk rośnie, a Ty czujesz się coraz bardziej przytłoczona/y. Zmieniając sposób myślenia, przerywasz ten cykl i otwierasz się na nowe możliwości.
Koncentracja na pozytywnych aspektach zmiany ułatwia podejmowanie decyzji i wprowadzanie zmiany w życie. To pozwala Ci działać zamiast się bać.
Pozytywne myślenie może stać się motywacją do działania. Myśląc o tym, co może pójść dobrze, stajesz się bardziej chętna/y do podejmowania kroków w kierunku zmiany.

3. ZNAJDŹ WSPARCIE.

Szukanie wsparcia to nie oznaka słabości, ale mądrości. Każdy potrzebuje czasem rozmowy i poczucia, że nie musi przechodzić przez wyzwania sam. To krok, który może odmienić Twoje podejście do zmiany zawodowej i pomóc Ci zbudować pewność siebie.

Dlaczego warto szukać wsparcia?

  1. Nowa perspektywa.
    Kiedy zmagasz się z lękiem lub niepewnością, łatwo jest utknąć we własnych myślach, które mogą być zdominowane przez strach i negatywne scenariusze. Rozmowa z kimś z zewnątrz np. przyjaciółką, partnerem, doradcą zawodowym, może pomóc spojrzeć na sytuację z innej strony. Ta osoba może dostrzec Twoje możliwości i mocne strony, których Ty sama nie zauważasz, co otwiera przed Tobą nowe sposoby myślenia.

Przykład z mojej praktyki.
Taki efekt najczęściej pojawia się u moich Klientek po konsultacji zawodowej. Obserwuję jak zmienia się ich spojrzenie na siebie oraz problem, z którym przyszły, w tym przypadku strach, lęk, który stopniowo się zmniejsza, bo widzą sprawy z innej, nowej perspektywy. Na nowo odkrywają swój potencjał zawodowy, znajdują rozwiązanie swoich dylematów zawodowych, dokonują transformacji swoich przekonań, ustalają konkretny cel zawodowy i  indywidualny plan działania.
Stopniowe pokonywanie lęku daje im poczucie sprawczości, pewności siebie oraz odwagę w podejmowanych działaniach.

  1. Wzmocnienie pewności siebie.
    Bliska osoba lub doradca mogą być Twoimi „kibicami” i pomóc w budowaniu pewności siebie. Słowa wsparcia, potwierdzenie Twoich umiejętności i zdolności mogą dodać Ci odwagi i motywacji do działania, nawet gdy samodzielnie masz wątpliwości.

Przykład z mojej praktyki.
Efektem, które widzą moje Klientki po konsultacjach doradczych to zwiększenie motywacji do działania. Uświadamiają sobie, że chęć do podejmowania konkretnych kroków i osiąganie pozytywnych efektów zależy tylko od nich. Wewnętrzna motywacja jest największym motorem do zmian, jednak jej podłożem jest zawsze odwaga, a nie strach.

3. Pomoc w rozwiązywaniu problemów.
Czasem wystarczy rozmowa, by znaleźć nowe rozwiązania, których sama byś nie dostrzegła. Wsparcie osób trzecich często prowadzi do odkrycia            innych ścieżek działania lub bardziej praktycznych kroków, które mogą pomóc w trudnej sytuacji zawodowej.

Przykład z mojej praktyki.
Problem nigdy sam nie zniknie – to wiesz. Dlatego warto znaleźć źródło problemu oraz jego rozwiązanie. Jednym z częstszych problemów moich Klientek jest brak zawodowego pomysłu na siebie lub zbyt duża ilość pomysłów na swoją karierę. Spojrzenie na ich problem z boku czyli z mojej perspektywy doradcy zawodowego, pozwala dostrzec inne możliwości, znaleźć nowe rozwiązania, które były do tej pory niewidoczne. Największym sukcesem Klientki jest samodzielne znalezienie pomysłu na  rozwiązanie jej problemu.

 

       Lęk przed zmianą pracy jest naturalnym uczuciem wynikającym z niepewności i obaw o przyszłość. Warto go oswoić, bo unikanie zmian może zatrzymać rozwój zawodowy i osobisty. Kluczowe strategie, które tutaj przedstawiłam,  to rozbicie procesu zmiany na małe kroki, które ułatwią działanie, pracę nad pozytywnym myśleniem, pomogą budować pewność siebie i lepiej radzić sobie ze stresem.
Skutecznie przełamywanie obaw pomoże Ci osiągnąć sukces zawodowy, który sobie zaplanowałaś/eś.